[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره معاونت::
معرفی افراد::
کارگروه::
مدیریت ها::
مجلات علمی-پژوهشی و ISI::
قوانین و مقررات::
اخبار ورویدادها::
افتخارات::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
کنفرانس ها و همایش های علمی
همایش رباتیک و مکاترونیک-آبان 97

چهل و نهمین کنفرانس ریاضی کشور-شهریورماه97


همایش بین المللی آلومینیوم ایران-اردیبهشت 97( IIAC2018)


همایش ملی شهرسازی تراکم ساختمانی و کیفیت محیطی-اسفند 96اولین کنفرانس بین المللی منظر راههای شهری و برون شهری با رویکرد بومی سازی


ششمین همایش ملی توربین گاز-آذرماه 96


پنجمین کنفرانس ملی بتن خود تراکم ایران و اولین کنفرانس ملی تعمیر و نگهداری سازه های بتنی-تیرماه 1396


بیست و پنجمین سمینار شیمی آلی ایران-شهریورماه96


اولین کنگره ملی کاربرد مواد و ساخت پیشرفته در صنایع-خردادماه 96


دومین کنفرانس توسعه پایدار در سیستم های انرژی آب و محیط زیست-اسفندماه 95


دومین جشنواره ملی انرژی های تجدید پذیر-بهمن 95


اولین کنفرانس ملی مدیریت و مهندسی پیشرفت-دی ماه 95


پنجمین کنفرانس بین المللی کامپوزیت مشخصه سازی ساخت و کاربردها-دی ماه 95


یازدهمین کنفرانس حفاظت و اتوماسیون در سیستم های قدرت -دی ماه 95


..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..

AWT IMAGE

:: آشنایی با مرکز تازه تاسیس" اسناد علمی و اطلاع رسانی" دانشگاه علم و صنعت ایران ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۵ | 

آشنایی با مرکز تازه تاسیس" اسناد علمی و اطلاع رسانی" دانشگاه علم و صنعت ایران

همزمان با هفته ی پژوهش گفتگویی با دکتر شهرام جدید، مدیر مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی دانشگاه علم و صنعت ایران انجام دادیم تا با ساختار و عملکرد این مدیریت جدید و تازه تاسیس در مجموعه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه بیشتر آشنا شویم.

دکتر شهرام جدید در مورد ساختار و عنوان مدیریت مرکز اسناد و اطلاع رسانی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: "در راستای برنامه راهبردی دانشگاه و به منظور خدمت رسانی بهتر به اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه، طی بررسی و برنامه ریزی های متعدد مقرر گردید که خدمات کتابخانه ای، اطلاع رسانی، انتشارت، فناوری اطلاعات و مرکز کامپیوتر تحت یک مدیریت واحد ارائه گردد.

وی گفت در همین راستا مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی دانشگاه از تیرماه 1395 تاسیس شد و دارای سه بخش "کتابخانه مسئول کلیه امور مدیریت کتابخانه مرکزی و کتابخانه های اقماری و اطلاع رسانی"، "انتشارات مسئول کلیه امور چاپ انتشار و تکثیر" و "بخش کامپیوتر و فناوری اطلاعات مسئول کلیه امور کامپیوتر شبکه و اینترنت در سطح دانشگاه و خوابگاه­های دانشجویی" می باشد.

مدیر مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی دانشگاه علم و صنعت ایران، در خصوص تامین منابع علمی و تحقیقی برای پژوهش اساتید و دانشگاه اظهار داشت: در راستای تهیه بستر گسترده برای تامین منابع علمی و تحقیقی برای پژوهش محققین، اساتید و دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، کتابخانه مرکزی فعالیت­های گسترده ای در خصوص جمع آوری منابع علمی جهت بهره برداری و استفاده جامعه دانشگاهی انجام داده است و این امر توسط تمامی بخش­های کتابخانه به انجام رسیده که در این شش بخش( اطلاع رسانی- بخش خدمان فنی و فهرست نویسی-  بخش پایان نامه-بخش مخزن- بخش سفارشات و ثبت کتاب-بخش امور مراجعین و تسویه حساب)معرفی می شود.

دکتر جدید گفت: بخش اطلاع رسانی کتابخانه مرکزی  وظایف دارد تا سه وظیفه شامل:"اشتراک و خرید سالانه پایگاه مقالات فارسی از جمله Civilica وmagiran  "، "اشتراک و خرید مقالات انگلیسی از طریق شرکتهای طرف قرارداد" و "اشتراک پایگاه منابع علمی به صورت سالانه" را انجام دهند.

مدیر مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی دانشگاه گفت: خوشبختانه در سال 2016 اشتراک دو پایگاه SD و Scopus توسط این مرکز خریداری شد و خرید پایگاه علمی برای سال 2017منوط به منابع مالی و بودجه تخصیص داده شده و تصمیمات شورای سیاستگزاری تامین منابع علمی برای سال آینده می باشد که دانشگاه همواره حضور فعال و مثمر ثمری در این نشست­ها داشته است که یکی از پیامدهای شرکت فعال در نشست های سال جاری شورای سیاستگذاری منابع علمی، انتخاب دانشگاه علم وصنعت ایران به عنوان نماینده تهران در مجمع عمومی شورا می باشد.

وی در ادامه ی صحبت های خود به طرح دیگری برای تامین منابع علمی اساتید و دانشجویان دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه علم و صنعت ایران در طرح امین عضویت دارد که از طریق آن، کتب درخواست شده از طرف دانشگاه­های متقاضی که عضو طرح هستند، در چارچوب قوانین طرح به آنها امانت داده می شود و همچنین کتابخانه مرکزی کتب مورد نیاز اساتید ودانشجویان را از دانشگاههای دیگر دریافت می دارد.

دکتر جدید گفت: دانشگاه علم وصنعت در این مدت در بخش تامین منابع دانشگاه­های دیگر نقش فعالتری داشته است.

مدیر مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی دانشگاه در بخش دیگری از صحبت های خود به فعالیت بخش خدمات فنی و فهرست نویسی کتابخانه مرکزی اشاره کرد و گفت: این بخش شامل رده بندی و آماده سازی کلیه کتابهای، کتابخانه مرکزی و دانشکده ها می باشد و ورود ویرایش اطلاعات کتاب بر اساس استاندارد های بین المللی انجام می شود.

دکتر جدید در خصوص بخش آرشیو پایان نامه کتابخانه مرکزی گفت: این بخش در مرحله اول وظیفه دریافت لوح فشرده پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کنترل آن از جهت دارا بودن شرایط مورد نظر کتابخانه را بر عهده دارد و در مرحله بعدی ورود اطلاعات پایان نامه در نرم افزار که بر روی وب سایت کتابخانه طبق مقررات مشخص شده قرار داده می­شود؛ نیز توسط این بخش انجام می شود.

وی افزود: در این بخش بیش از 15500 عنوان پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی بر روی سایت کتابخانه مرکزی قرار گرفته و طبق ضوابط کتابخانه مرکزی آماده بهره برداری و دسترسی برای استفاده پژوهشگران می باشد.

استاد دانشکده مهندسی برق در خصوص بخش مخزن کتابخانه مرکزی گفت: در مخزن کتابخانه مرکزی به همراه کتابخانه های اقماری جمعا دارای حدود 30000 عنوان کتاب فارسی و 58000 نسخه کتاب به زبان انگلیسی موجود می باشد.

 مدیر مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی دانشگاه در خصوص معرفی بخش سفارشات وثبت کتاب گفت: دریافت درخواست خرید کتابهای جدید از طرف اساتید و دانشجویان و انجام فرایند خرید و اضافه نمودن به مجموعه از اهم وظایف این بخش است. در همین راستا امسال از نمایشگاه بین المللی کتاب، 202 عنوان از کتابهای تخصصی انگلیسی خریداری شده است و بعد از ثبت کتب و انجام فهرست نویسی به مخزن کتابخانه مرکزی اضافه شد.

دکتر جدید از بخش امور مراجعین و تسویه حساب کتابخانه مرکزی به عنوان یکی دیگر از این مجموعه یاد کرد و گفت: دانشجویان در هنگام فارغ التحصیلی با مراجعه به این بخش تسویه حساب خود با کتابخانه مرکزی را دریافت می نمایند.

وی افزود: از دیگر وظایف این بخش عضویت دانشجویان در طرح غدیر می باشد. عضویت در این طرح این امکان را به دانشجویان می دهد تا از منابع و مجموعه کتابخانه های دانشگاههای دیگر نیز با ارائه کارت غدیر خود استفاده نمایند

دکتر جدید در بخش دیگری از صحبت های خود به تشریح برنامه عملیاتی و چشم انداز سال آینده مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی دانشگاه علم و صنعت ایران اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف مهم و اصلی این مرکز در سال آتی انتقال کتابخانه مرکزی و کتابخانه های اقماری از مکان فعلی به ساختمان جدید است که این جایه جای شامل مرکز کامپیوتر دانشگاه نیز می باشد. برای انجام صحیح و هوشمندانه این برنامه، کلیه بخش ها در حال آماده سازی و مهیا نمودن اقدامات لازم برای هرچه بهتر و اصولی تر اجرا شدن این انتقال می­باشند.

وی تصریح کرد در همین راستا  در کنابخانه مرکزی اقداماتی از قبیل: "انجام وجین، رف خوانی و رفع مغایرت مخزن کتابخانه مرکزی و همچنین در مرحله بعد هماهنگی با 15 کتابخانه دانشکده ها جهت انجام عملیات فوق" ،" امکان سنجی اجرای پروژه RFID برای کتاب های دانشگاه به منظور انتقال به ساختمان کتابخانه جدید" ، "اجرای پروژه آپلود پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی توسط دانشجویان بر روی نرم افزار ثنا (نرم افزار کتابخانه دیجیتال)"، "ایجاد امکان پرداخت اینترنتی دیرکرد کتاب از طریق سایت کتابخانه مرکزی توسط دانشجویان" ،" ایجاد بخش علم سنجی و مدیریت دانش در کتابخانه مرکزی به منظور بررسی و تحلیل وضعیت تولید علم در دانشگاه و مشارکت در طراحی و ارائه نقش علمی دانشگاه بر اساس فعالیت های اساتید" و"نیاز سنجی، برنامه ریزی و طرح عملیاتی برای انتقال کلیه کتاب های دانشگاه (مرکزی و اقماری) به ساختمان جدید کتابخانه در سال 1396" انجام شده است.

دکتر جدید در بخش دیگری از صحبت های خود به معرفی بخش تازه اضافه شده ی "انتشارت "پرداخت و گفت: مرکز انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران از بدو تاسیس دانشگاه بنیاد نهاده شده و در این مدت با تلاش و همکاری اساتید معظم دانشگاه نسبت به چاپ کتب علمی فنی و مهندسی دانشگاهی اهتمام ورزیده و اکنون بعد از گذشت سالیان متمادی با بیش از 600 عنوان کتاب تالیف و ترجمه ، نقش ممتازی در بین دانشگاههای کشور ایفا می نماید .

وی افزود: علاوه بر آن با توجه به امکانات سخت افزاری موجود قبل از چاپ، چاپ و بعد از چاپ این مرکز توانسته خدمات شایسته ای به سایر دانشگاهها، مراکز علمی و فرهنگی کشور ارائه نمایدو در این راستا نسبت به چاپ کتب، مجلات و نشریات متعددی اقدام نماید

دکتر جدید گفت:  چاپ اول 19 عنوان کتاب،  تجدید چاپ 32 عنوان کتاب،  چاپ 40950 نشریه علمی و فنی و چاپ 6600 برگ بروشور از جمله فعالیت های این مرکز از آذر ماه 94 تاکنون است.

وی از فروش دستگاههای چاپ از رده خارج و قدیمی،  خرید دستگاه چاپ کامل دیجیتال صنعتی و فروش و چاپ کتابهای انتشارات دانشگاه با افزایش حداقل 30% به متقاضیان خارج از دانشگاه به عنوان برنامه عملیاتی و چشم انداز سال آینده بخش انتشارات یاد کرد.

مدیر مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی دانشگاه از مرکز کامپیوتر  به عنوان یکی دیگر از بخش های این مدیریت یاد کرد و در توضیح آن گفت:  این بخش در سال 1349 در دانشگاه علم و صنعت راه اندازی و در حال حاضر ارتباط تمام ساختمان های درونی دانشگاه را با فیبر نوری به یکدیگر برقرار نموده است و خوابگاههای بیرونی دانشگاه را با رادیو به دانشگاه متصل نموده و امروزه با ارائه خدمات مختلف نظیر ایمیل، سامانه مدیریت آموزش، سامانه درایو مجازی و ... سعی نموده است ارتباط کاربران دانشگاهی را با دنیای مجازی برقرار سازد

دکتر جدید از موارد زیر به عنوان اهم اقدامات مرکز کامپیوتر دانشگاه یاد کرد:

 • خریداری و راه اندازی دو دستگاه سرور جهت ایمیل جدید دانشگاه
 • راه اندازی سامانه ایمیل فارغ التحصیلان (Alumni) و انتقال حسابهای کاربری فارغ التحصیلان بر روی این دامنه
 • راه اندازی دو دستگاه سرور جدید گلستان جهت سامانه­های آموزشی و پژوهشی گلستان و خوابگاهی و انتقال سامانه بر روی این سرورها
 • راه اندازی هشت کانال تلویزیونی پر مصرف بر روی سایت video.iust.ac.ir (کاربرانی که از این طریق تلویزیون تماشا می­کنند از اینترنت استفاده نمی­شود و پهنای باند اینترنت دانشگاه مصرف نمی­گردد).
 • طراحی و راه­­اندازی پرتال جدید مرکز کامپیوتر (its.iust.ac.ir) و اتصال آن به سامانه­های آموزش، خوابگاه و MRS.
 • خرید و نصب گواهینامه SSL و انجام تنظیمات لازم بر روی سرورهای مرکز
 •  توسعه سامانه اکانتینگ دانشگاه جهت افزایش سرعت کاربران در ساعات نیمه شب و تغییر محاسبه ترافیک شبانه
 • بازسازی و توسعه شبکه بی سیم خوابگاههای حکیمیه، مجیدیه، ولیعصر، رشید و جشنواره و یازده بلوک داخل دانشگاه
 • راه اندازی و پیکربندی نرم افزار مانیتورینگ شبکه خوابگاهها (تمام خوابگاه هایی که از اکسس پوینتهای میکروتیک استفاده می­کنند از راه دور قابل کنترل و پیکربندی مجدد می­باشند. چهار خوابگاه از خوابگاههای بیرون و نه بلوک از خوابگاههای داخل دانشگاه از اکسس پوینتهای میکروتیک استفاده می­کنند.)
 • تخصیص شماره فاکس اختصاصی از طریق ایمیل به هر یک از اساتید دانشکده مهندسی برق
 • امکان راه­اندازی دو سرور جدید برای امور مالی دانشگاه
 • آماده سازی یک دستگاه سرور جهت نرم افزار bit ویژه آزمایشگاه مرکزی
 • راه­اندازی سرور جدید (سخت افزاری) برای دانشکده کامپیوتر
 • راه­اندازی سرور جدید (سخت افزاری) برای زیرشاخه­های معاونت اداری و پشتیبانی
 • افزایش پهنای باند اینترنت دانشگاه از 300 به 600 مگابیت بر ثانیه
 • افزایش پهنای باند دسترسی اساتید به اینترنت از 4 به 16 مگابیت بر ثانیه
 • راه اندازی سامانه جدید ایمیل (exchange) برای اساتید، کارکنان و دانشجویان
 • برقراری ارتباط با شرکت های خدمات اینترنت های وب و رایتل به منظور بهبود خدمات IT در دانشگاه
 • راه­اندازی سرور مجازی برای دانشکده مکانیک، به امور مالی و اتوماسیون
 • انتقال فایروال آموزش از دستگاه قدیمی (PIX) به دستگاه فایروال جدیدتر
 • ارتقاء سیستم عامل برخی از سرورهای مهم دانشگاه مانند LMS، Video و ITS و غیره
 • خاکگیری سرورها و مرتب سازی رکها (این کار حدود دو ماه وقت برده است)
 • انتقال DNS سرورها به ویندوز 2008

وی در پایان صحبت های خود برنامه عملیاتی و چشم انداز سال آینده مرکز کامپیوتر دانشگاه را به شرح زیر اعلام نمود:

 • تغییر سیستم عامل تلفنهای مبتنی بر شبکه دانشگاه و انتقال شماره­های قدیمی بر روی شبکه IP
 • ایجاد سامانه Ticketting برای گزارش رفع خرابی­های سخت­افزاری و نرم­افزاری کامپیوترهای دانشگاه
 • برنامه ریزی برای راه اندازی مرکز محاسبات سریع (HPC) برای کل دانشگاه
 • بررسی و بکارگیری Thin client برای جایگزینی کامپیوترهای شخصی در کل دانشگاه و ایجاد سرورهای مجازی
 • برگزاری دوره های آموزشی جهت آشنایی با خدمات ارائه شده توسط مرکز کامپیوتر نظیر ایمیل، Video,Drive,LMS و ... به اساتید دانشگاه
 • ایجاد سامانه سایت ساز برای اساتید که با بهره گیری از اطلاعات سامانه پژوهشی و آموزشی گلستان بتوانند با چند کلیک ساده سایت شخصی خود را ایجاد نمایند.
دفعات مشاهده: 1543 بار   |   دفعات چاپ: 263 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .